CARGO i Bałtycki Festiwal Nauki

XIV

XIV BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI

NA UNIWERSYTECIE MORSKIM W GDYNI

 

Kilka słów o BFN

 Bałtycki Festiwal Nauki to coroczna akcja organizowana już od 15 lat m.in. przez  wyższe uczelnie z województwa pomorskiego, instytuty naukowe oraz  branżowe. W wydarzeniu mogą uczestniczyć wszyscy niezależnie od wieku czy wykształcenia. Najważniejszym celem imprezy jest przekazanie uczestnikom najnowszej wiedzy i wyników badań naukowych w zabawny i interesujący sposób, tak aby z zaintrygowaniem wyruszyli w podróż pogłębiania wiedzy!
Jest to jednocześnie idealny moment na poznanie przyszłej Alma Mater. Studenci, z zaangażowanych w program uczelni, dokładają co roku wszelkich starań aby wszystkie zorganizowane dla uczestników zajęcia, okazały się ekscytujące i pełne niespodzianek.

 

Zaangażowanie NKT Cargo

To już kolejna edycja festiwalu, w którą było zaangażowane Naukowe Koło Towaroznawstwa Cargo. Studenci zorganizowali badania naukowe zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, ponadgimnazjalnym, jak i licealnym. Najważniejszym celem studentów z koła naukowego było zademonstrowanie praktycznych metod oceny produktów spożywczych.

Zajęcia poprzedzone były krótkimi wykładami dotyczącymi później przeprowadzanych badań, tj. zawartości soli i  witaminy C  w pożywieniu oraz analizowaniem próbek przy użyciu zmysłów jakie posiada człowiek. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Wspólnie pracowali nad zbadaniem zawartości soli w popularnych chipsach oraz sprawdzeniem jaka jest rzeczywista zawartość witaminy C (kwasy askorbinowego) w wybranych owocach. Metody analityczne zostały wytłumaczone, a uzyskane wyniki sprawdzone przez studentów prowadzących zajęcia. Całość zakończyła się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem w fartuchach laboratoryjnych.